8-oji Pasaulio ŽEMAIČIŲ Dailės paroda, Plungė, Telšiai, 2020 08

Извините, этот текст доступен только на “Литовский” и “Американский Английский”.

8-OSIOS PASAULIO ŽEMAIČIŲ DAILĖS PARODOS TEMA – „PRISIMENANT ŽEMAITIJĄ“

VIII Pasaulio žemaičių dailės paroda, vyksianti 2020 m. rugpjūčio 22 – gruodžio 31 d., skiriama žvilgsniui į Žemaitiją, kaip atminties vietą. Kviečiame dailininkus savo darbuose permąstyti, akcentuoti, atskleisti atminties vaizdinius ir vietas, kurie tapatinami ar betarpiškai siejami su Žemaitijos, kaip istorinio, etninio, kultūrinio regiono, reprezentacija.

Šioje parodoje dalyvauju pirmą kartą. Kadangi gyvenu Klaipėdoje jau dešimtį metų, esu išmaišiusi Žemaitiją skersai išilgai, kopusi į ne vieną įspūdingą piliakalnį. Vieną iš paveikslų motyvų ciklui «Apie Rojaus sodus» pasirinkau Gondingos piliakalnio panoramą iš paukščio skrydžio. Mane įkvėpė fotografo  Sigito Kazlausko šio piliakalnio nuotrauka. Ačiū Jam už leidimą pasinaudoti tuo atvaizdu kaip atspirties tašku paveikslui! Būtent šį paveikslą rodau parodoje «Pasiskraidymas virš Rojaus. Gondingos piliakalnis» (2018, 110×120, drobė, aliejus).

Žemaičių dailės parodos pradėtos organizuoti dar Pirmosios Nepriklausomos Lietuvos metais. 1938, 1940 ir 1943 m. Telšiuose kartu su bendraminčiais jas surengė poetas, Žemaičių „Alkos“ muziejaus direktorius Pranas Genys, dailininkai Paulius Augius-Augustinavičius, Telesforas Valius ir kiti.
Mintis apie antrąją žemaičių dailės parodą gimė Antrosios Nepriklausomos Lietuvos aušroje. Sąjūdžio įkarštyje užgimusi mintis kas ketveri metai vienyti po pasaulį išsibarsčiusius žemaičių dailininkus ir parodyti jų darbus 1989 m. įsikūnijo į įspūdingą galingai nuskambėjusią dailės fiestą. Jau po keleto metų iš pirmųjų šios meno šventės rengėjų – Algimanto Švažo, Antano Olbuto, Aloyzo Stasiulevičiaus, Rimanto Dauginčio, Viktoro Liutkaus – Pasaulio žemaičių dailės parodų organizacinius rūpesčius perėmė Plungėje, Oginskių rūmuose, įsikūręs Žemaičių dailės muziejus – pirmasis ir vienintelis regioninis dailės muziejus Lietuvoje. Nuo 1994 m. muziejus tapo svarbiu žemaičių dailininkų kūrybos centru. Čia nuolat rengiamos ir eksponuojamos žemaičių dailininkų parodos, menininkų pristatymai, kaupiamas ir populiarinamas Lietuvoje bei išeivijoje kūrusių, kuriančių dailininkų palikimas.

PARODOS EKSPOZICIJOS
2020 08 22-12 31 Profesionalioji dailė – Žemaičių dailės muziejuje, Plungėje.
2020 09 18-09 31 Tautodailės ekspozicija – Telšių rajono savivaldybės kultūros centre, Telšiuose.

 

Parodos atidarymo akimirkos